Virus Report

Vakar uz darba kastes (o/s: WinXP) uzmetukasparu” (nu nebija man tur vīrusi skenēti kādu gadu (ja ne vairāk)). Atjaunināju “kasparu” un ejot mājās (pēc darba) uzliku tikai “scan critical areas”, jeb kā latviski (pēc Tildes datorvārdnīcas) būtu pareizi “pavirši apskatīt kritiskos iecirkņus” (1 no 144 iespējamajiem tulkojumiem). Kas tad bija redzams šorīt?

darbs virus scan report

Kaspars teicis, Шозанахбля? Pats sabijos no tās drazas, kura man tikai kritiskajos iecirkņos bija sakrājusies. Kas tad varēja būt par iemeslu/attaisnojumu tam, ka tie ložņas tur tik daudz?
Sāksim ar to, ka PC ir ieslēgts lokālajā tīklā, kurā ir vēl daudz (precīzu skaitu nepateikšu) pārvīrusotu kompju. Kāpēc pārvīrusotu? Tāpēc, ka šeit ir datorserviss un pārvīrusotus kompjus šeit redz daudz biežāk nekā savus kāju īkšķus. Un kā mēs visi zinām, liela daļa no tiem ķēmiņiem ceļo pa lokālo tīklu, meklējot kādu ievainojamu (caurumainu) “kasti”, kurā atstāst savus ļaunos izkārnījumus. Un vai tad manējais ir ievainojams? Nu, bet protams! Ja uz tā nav pat puslīdz normāls ugunsmūris, nav pretvīrusu programmatūras, tīkls un tā servisi stāv kā noklusētajā konfigurācijā (svaigi uzstādītai o/s), ir kādas 10 koplietošanas mapes (shared folders) utt. Man jau apnika rakstīt un žēloties cik mana kaste ir ievainojama. Tas ir tikai viens iemesls kā tās žurkas tur savairojušās. Vēl viens (liels jo liels) iemesls ir manis paša nevērība/paviršība. Proti, uzstādu kādu sīku programmiņu, lai atvieglotu darbu. Vajag arī “kreku“, kurš “vilkts” no “kreisajām” interneta vietnēm. Un? Atkal шозанахбля? Tas ir bijis inficēts. Ņemu un cīnos ar to vīrusu manuāli, cik nu tur var izdarīt, nezinot kas tas par vīrusu. Parasti tas viss beidzās ar attiecīgā .exe faila “nokaušanu”, izdzēšanu no attiecīgās mapes (piemēram, C:\WINDOWS\system32\) un pāris reģistra atslēgu/vērtību palabošanu. Tātad, varam secināt, ka pārējā žurkuļa atstātā draza paliek uz cietā diska neskarta. Kā vēl vienu, ne tik lielu iemeslu, var minēt servisa “čomu” aizraušanos ar okšķerēšanu (sniffing) un trojiešu laišanu citos kompīšos. Par šo konkrēto nodarbi ar priekšniecību jau ir runāts, bet tas nekādus rezultātu nav devis, jo šo “spizģiļi” ieradumu ir grūti izskaust.
Attaisnojumi? Nu, nav tādu! Pēc iepriekš rakstītā var noprast, ka pats lielā mērā esmu bijis vainīgs pie pašreizējās situācijas.
ŪberGigaUltraSecinājums: Tagad turpmāk zināšu, ka “jātur sava darba kaste sekjūra” un nedaudz vairāk jāpiedomā pie drošības, kā nekā nestāv tur visū kaut kāds lētais “pr0ns” vai sazin vēl kāda “šiza”, bet gan diezgan svarīgi un dārgi (naudas nozīmē) faili. Tā teikt: “guliet droši, jūsu datus šonakt sargā kaspars!”

Nobeigumā vēl varu pateikt to, ka drīzumā uzrakstīšu par to, kāpēc ir zudusi rakstīšanas iedvesma un stāv kādi 10 nepabeigti melnraksti šeit suta.lv.

  1. Kkaadi pieci viirelji tik kopaa ir bijushi! Paareejie ir smuki nosleepushies >:D Un teikt “uzmetu” vai “uzstaadiiju” vairs nav modee, tagad saka “uzkraavu”! Par paareejo labaak pastaaveeshu klusu, jo citaadi kaada veel apvainosies >:D

  2. Protams, ka Tajā sarakstā viens diezgan dominē, bet kopā tā vai šitā savelkās prāvs skaits to rnauķeļu. Ja citam, tas skaitās maz, tad man tas ir liels skaits, kaut vai salīdzinājumā ar situāciju, kad antivīruss uz vienas manas kastes (ar netu) nebija uzstādīts teju gadu un pēc tā uzstādīšanas un pilnas sistēmas noskenēšanas tika atrasti 0 vīrusi. Tā ir pareizi jādzīvo ar to vindovu, bet redz, ka dArBiNjAa nesanāk tā izdzīvot.
    Par to “studijas kastes uzkraušanu” arī es neko neteikšu, lai jau viena tiešām te nesāk apvainoties >:D

  3. Kad man datorā bija pingvīnosis, tad vīrusi nesagādāja nekādas raizes. Varētu jau tev ieteikt uzlikt pingvīnosi, bet vai tur darbosies tevis lietotie programmu izstrādes rīki, to es nezinu. Šad tad ielādēju PCBSD – interesanta OS un komandiņas pavisam savādāk rakstās ;)

Pievienot komentāru